Spring Series 2016

Bexhill SC

Spring series 2016

Assy Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 12 Mar R1 13 Mar R2 19 Mar R3 20 Mar R4 17 Apr R5 17 Apr R6 24 Apr R7 24 Apr R8 Total Nett
1st Assy   RS 400 1253   Paul Miller Bob Palmer 943         1.0 1.0     2.0 2.0
2nd Assy   RS 400 1408   Bill Eele Michael Copeman 943         2.0 2.0     4.0 4.0

cat Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 12 Mar R1 13 Mar R2 19 Mar R3 20 Mar R4 17 Apr R5 17 Apr R6 24 Apr R7 24 Apr R8 Total Nett
1st cat   Dart 16 B 2873   Rob Shoesmith   815 (1.0)       1.0 1.0     3.0 2.0
2nd cat   Dart 16 B 2414   Malcom Brookes   815 (4.0 DNC)       2.0 2.0     8.0 4.0
3rd cat   RS 16 Cat K 60   Mark Scheldt   829 2.0       (3.0) 3.0     8.0 5.0

fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 12 Mar R1 13 Mar R2 19 Mar R3 20 Mar R4 17 Apr R5 17 Apr R6 24 Apr R7 24 Apr R8 Total Nett
1st fast   SUPERNOVA 552   Tony Lane   1075 1.0     (10.0 DNC) 3.0 1.0 2.0 1.0 18.0 8.0
2nd fast   SUPERNOVA 477   Tony Witham   1075 (10.0 DNC)     2.0 1.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 35.0 25.0
3rd fast   LASER 147314   M Copeman   1095 (10.0 DNC)     5.0 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 2.0 38.0 28.0
4th fast   LASER 161578   Keith Walter   1095 2.0     6.0 5.0 5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 38.0 28.0
5th fast   LASER 203287   Chris Beadle   1095 (10.0 DNC)     10.0 DNC 2.0 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 45.0 35.0
6th fast   LASER 167980   Bob Palmer   1095 3.0     4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 47.0 37.0
7th fast   Laser Radial 4   Sonny Gardner   1136 (10.0 DNC)     10.0 DNC 4.0 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 48.0 38.0
8th fast   LASER 189641   Mike Adams   1095 (10.0 DNC)     1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 51.0 41.0
9th fast   LASER 182548   Colin Coard   1095 (10.0 DNC)     3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 53.0 43.0

Slow Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 12 Mar R1 13 Mar R2 19 Mar R3 20 Mar R4 17 Apr R5 17 Apr R6 24 Apr R7 24 Apr R8 Total Nett
1st Slow   TOPPER 28125   Piers Shoesmith   1341 3.0       (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 1.0 21.0 13.0
2nd Slow   TOPPER 42975   Matthew Trimmer   1341 2.0       2.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 22.0 14.0
3rd Slow   TOPPER 7863   Felix Scheldt   1341 4.0       (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 2.0 24.0 16.0
4th Slow   RS FEVA XL 94   Piers Shoesmoth Felix Scheldt 1235 (8.0 DNC)       1.0 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 26.0 18.0
5th Slow   BYTE CII 2956   Chris Burchell   1148 (8.0 DNC)       3.0 4.0 3.0 8.0 DNF 26.0 18.0
6th Slow   TOPPER 47558   Oliver Brookes   1341 (8.0 DNC)       4.0 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 31.0 23.0
7th Slow   SOLO 3668   Simon Ludkin   1140 1.0       (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 33.0 25.0

Novice Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 12 Mar R1 13 Mar R2 19 Mar R3 20 Mar R4 17 Apr R5 17 Apr R6 24 Apr R7 24 Apr R8 Total Nett
1st Novice   TOPAZ UNO 3344   Clive Piper   1251         1.0 1.0     2.0 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/